Проектування і мощення садових доріжок

16.01.2018

Необхідною складовою присадибної ділянки є красиві і акуратні доріжки в саду, зручні та практичні, відповідні дизайну саду. Садові доріжки - це найважливіший компонент ландшафтного дизайну. Вони наче композиційні ланцюжки, що гармонійно з`єднують всі зони в єдиний ансамбль, створюючи художньо завершений вигляд ділянки.

Проектування садових доріжок - відповідальний процес, оскільки від нього залежить зручність Вашої ділянки. Саме тому потрібно заздалегідь планувати розміщення доріжок в саду і вид їхнього мощення. Розпочати слід з розробки схеми транспортних шляхів, призначення доріжок, їхнього зовнішнього вигляду та вибору матеріалу. Наступне що потрібно зробити – вибрати технологію вкладання. Останній етап – підрахувати кількість матеріалів та вартість робіт.

В процесі проектування доріжки варто дотримуватися кількох рекомендацій:

  1. Замощена територія повинна відповідати загальній стилістиці саду. На основі цього підбирають контури доріжок, їх колір, матеріал, візерунок мощення.
  2. Вибір місця мощення залежить від рельєфу та дизайну саду та розташованих в ньому об`єктів. Доріжки виступають комунікаційною системою в садах, вони - це наш гід по саду.
  3. Слід також враховувати майбутнє навантаження на доріжки. це залежить не тільки від кількості людей, які на добу будуть проходити, але й в необхідності проїзду транспортних засобів. В цьому випадку враховують навантаження на вісь колеса, на основі чого обирають тип покриття.
  4. Покриття зробить більш комфортним перебуванням в таких місцях саду як зона відпочинку, зона барбекю або літня кухня, патіо, спортивний і дитячий майданчик, заїзд в гараж або паркінг.

Садові доріжки поділяються на декілька типів в залежності від:

  • призначення: функціональні і декоративні;
  • головні і другорядні (головна доріжка - основний сполучний елемент саду, його композиційна вісь);
  • покриття: з жорстким, м`яким і комбінованим покриттям.

Основою створення більшості садових доріжок є ґрунтове «полотно» з шаром піску та щебнем. В залежності від призначення садові доріжки можуть влаштовуватися на піщаній, гравійно-піщаній і бетонній основі.
Коли проект готовий, настає черга вибору матеріалу для покриття. Тут все залежить від візерунку, рельєфу ділянки, призначення доріжки, Вашого смаку і матеріальних можливостей. Відповідно до цього проектуються системи поливу
Основні види матеріалів для мощення:

  • жорсткі: натуральне каміння (доломіт, вапняк, піщаник), бруківка, тротуарна плитка, дерево;
  • м`які: крихта, галька, відсів, декоративна кора, пісок, штучна трава.
  • комбіновані: поєднання різних видів мощення.

Розглянемо також типи покриття доріжок:

Досить поширеним типом покриття для садових доріжок є камінь. Мощення камінням використовується в садах різних стилів. При цьому використовуються різноманітні породи каменю багатої кольорової гами, фактури і форми.
Бруківка може бути природнього (у вигляді кубиків з міцних гірських порід - базальту, лабродарит граніту, діабазу чи габро та ін.) або штучного походження (ФЕМ). Це найпоширеніший тип мощення. Природна бруківка має невелику кольорову гаму, проте може бути більш довговічною (граніт, базальт, габро). Як правило така бруківка може бути колена або пиляна.
Досить часто для пішохідних доріжок використовується тротуарна плитка, забарвлення і форми якої досить різноманітні (до бетону додають різні барвники). Такий тип мощення має суттєві переваги, оскільки є досить, довговічним, екологічним, морозостійким, не потребує значного догляду.
Досить міцними та довговічними є доріжки з монолітного бетону. Такий тип мощення часто використовують в місцях для проїзду автомобілів - перед гаражем або парковкою, Для садових доріжок використовують декоративний бетон, з використанням кольорових пігментів та різних фактур.

Садові доріжки з дерева виглядають найбільш органічно. Один мінус: такий тип мощення є найменш довговічним. Тут слід пам’ятати, що деревину потрібно обробити антисептиками та покрити лаком або мастикою.
Садові доріжки з м`яким покриттям виглядають досить природньо. Ці садові доріжки – найдешевші та найшвидші у виконанні. Проте слід зауважити, що таке покриття не завжди зручне для каблуків або проїзду транспорту.
Комбіноване садове покриття найдекоративніше. Поєднувати можна різні матеріали (природна бруківка з клінкерною цеглою, ФЕМ з камінням) або один матеріал різної структури чи кольору (різні типи ФЕМу). Ці комбінації застосовуються з естетичною метою, забезпечуючи цікавий вигляд ділянки протягом всього року. Основним та найважчим тут є підбір матеріалів одної товщини.
Добре виглядають на газоні доріжки з поодиноких каменів. У створенні таких доріжок використовують кам`яні плити товщино 2,5-4 см, які розміщують на певній відстані, простір між якими заповнений травою.
Оформлення доріжок:
Доріжки часто обрамляють рабатками (видовженими квітковими клумбами) або оформляють по краю бордюром з рослин. Досить часто їх підсвічують. Попри досить довгі та звивисті доріжки встановлюють лавочки. На складному рельєфі доріжки перериваються сходами або пандусом, в залежності від крутизни рельєфу
Завдання не з легких - вибрати «свій проект» і реалізувати його, але ми сподіваємося, що наша стаття Вам допоможе.