Ландшафтний дизайн у Львові

07.03.2023

Кожного року ми підвищуємо свій кваліфікаційний рівень на профільних курсах, щоб проектувати і реалізовувати кращі сади для наших клієнтів. Адже сфера ландшафтного дизайну стрімко розвивається в нашій країні, в тому числі, у Львові.

Цього разу керівник ландшафтної студії Bellweder Микола Синютка відвідав Ландшафтний форум 2019, де мав нагоду ознайомитись з роботою колег з Нідерландів Gunther de Rooy та Gert Jan Vos. Цікавим фактом, який вразив, це те що їхнє проектне бюро засноване в 1940 р. Розпочав цей бізнес їхній дідусь, продовжив батько з дядьком, а вони долучились, коли виповнилось 23 роки. За плечима досвід двох поколінь, які займались ландшафтним дизайном та ландшафтною архітектурою. За цей час повністю сформувався ринок ландшафтних послуг та культура їхнього покупця.

Якщо зробити проекцію на наш ринок, то ландшафтний дизайн у Львові більш - менш почав формуватися в середині 90-х, а одними з перших клієнтів були люди, які мали змогу перевозити рослини з- за кордону та ті, хто мав змогу часто відвідувати інші країни. В них була можливість перевезти через митницю цікавіший асортимент рослин, на відмінну від того, що існував, що давало можливість якось виділитись, робило дизайн сучаснішим. Ландшафтний дизайнер використовував цей матеріал на свій страх та ризик, оскільки інформації про нові рослини практично не було.

До кінця 90-х попит на декоративні рослини значно зріс, відповідно почали з’являтись невеликі садові центри, основний профіль яких базувався на імпорті рослин. В середині 2000-х почали з’являтись перші розсадники, які імпортували рослини маленьких розмірів і дорощували їх у горщиках більшого розміру або у відкритому ґрунті. Таким чином, шляхом спроб та помилок, почав формуватися більш-менш теперішній асортимент рослин, адаптований до наших кліматичних умов.

Кінцевий споживач досить швидко почав поглинати таку продукцію, хоча якість не повністю відповідала стандартам і вимогам. До кінця 2000-х, першої половини 2010-х садові центри та розсадники заклали міцний фундамент для розвитку ринку декоративних рослин. Власники розсадників та садових центрів побачили, що мають перспективи розвитку. Нажаль, ринок ландшафтних послуг не встигав розвиватися такими швидкими темпами, як ринок декоративних рослин. Перед ландшафтним дизайнером на початку 2000 –х з’являється велика кількість нових рослин, які він змушений використовувати та експериментувати. Йде багато часу на пошук інформації, навчання, експерименти, які не завжди були вдалі. Свою роль також відіграла і специфіка самих рослин, адже щоб зрозуміти як рослина себе поведе в майбутньому, потрібно 3-5 років. Це вимагало багато зусиль від ландшафтного дизайнера. Інша проблема, яка постала – більшість людей, які надавали послуги ландшафтного дизайну у Львові, були або любителями, або мали профільну освіту, яка базувалась лише на художньому баченні, дендрологічних та архітектурних знаннях. В цей час ще не було можливості отримати фахові знання з ведення бізнесу. В 2000-2015 роках у Львові почало з’являтись багато ландшафтних дизайнерів та ландшафтних фірм. Вони були «першопрохідцями» у цій справі, тому їх досвід буде корисний для тих, хто починає працювати у сфері ландшафтного дизайну у Львові.
Таким чином ринок ландшафтного дизайну у Львові почав розвиватися, рослини вирощені в нас цілком відповідають європейським стандартам, ринок кінцевого споживача почав формуватися мабуть років 7 тому. Отож можна сміло сказати, що ландшафтна студія Bellweder як спринтер буде наздоганяти наших колег з Нідерландів та розвивати ландшафтний дизайн у Львові. Звичайно важко сказати наскільки ця стаття є об’єктивною, адже базується лише на особистих спостереженнях керівника ландшафтної студії Bellweder, а до того спроб написати подібний матеріал мабуть ніхто не робив.